G6RN-1-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6RN-1-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 8A SPDT(28.5x10x15)mm THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G6RN-1 DC12 is a plastic-sealed Miniature Power Relay with gold-plated silver alloy cadmium-free contacts, SPDT contact configuration and through-hole PCB straight termination. It offers high insulation with insulation distance of 8mm. The G6RN series PCB power relay is ideal for switching contactors, solenoids and control equipment. High sensitivity 200mW Coil power consumption 4000VAC Dielectric strength (AC for 1 minute) 10000V Impulse withstanding voltage (between coil and contacts) 100mΩ Maximum contact resistance 1000MΩ at 500VDC Minimum insulation resistance Satisfies ambient operating temperature requirement of 85°C Applications Motor Drive & Control, Industrial
Search Keywords: G6RN1DC12
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G6RN-1-DC12
COO:
MY
ECCN:
EAR99
400
Relay Construction:
Non-Latching10725
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPDT10703
Maximum Current Rating:
8 A
Mounting:
Through Hole10716
Termination Style:
PC Pin10727
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Coil Resistance:
655 Ohm