55A0121-16-9/96 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
55A0121-16-9/96
TE Connectivity / Raychem Brand
Spec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
  • Cable Style = Primary
  • Wire Size (AWG/CM) = 16 AWG
  • Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A012116996
Part No:
55A0121-16-9/96
Alias/AKA:
COO:
MX
Package Type:
Pack
Voltage Rating:
600 VAC
Number of Conductors:
2
Conductor Material:
Tin-Plated Copper
Conductor Diameter:
.052 in
Number of Strands:
19
Wire Color:
White
Product Type:
Wire Lead
Product Classification:
Cable - High Performance - Spec 44, 55 and RCW
Overall Outside Diameter:
3.58 mm
Insulation Material:
Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
Strand Size:
29 AWG
Wire Size:
16 AWG
Cable Style:
Primary
Cable Type:
Spec 55
Operating Temperature Range:
-65 – 150 °C