3266P-1-202LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3266P-1-202LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 2K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turn 1.78mm (6.71 X 7.5 X 4.42mm) Pin Thru-Hole Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The BOURNS part 3266P-1-202LF is a resistor cermet trimmer with a resistance of 2K Ohm and a tolerance of 10%. It is designed to handle a power of 0.25W (or 1/4W) and has a 12-electronic turn design. With a compact size of 1.78mm in height and dimensions of 6.71 x 7.5 x 4.42mm overall, it can easily be mounted using pin through-hole technology. The trimmer comes packaged in a convenient tube for easy storage and transportation.
Search Keywords: 3266P1202LF
Référence:
3266P-1-202LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
TUBE
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
12(Elec) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
2 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.71 x 7.5 x 4.42 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C