3313S-1-501E by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3313S-1-501E
Bourns
Trimmer Potentiometer - 500 Ohm - 0.125W(1/8W) - 1(Elec)/1(Mech)Turn - 3.61 X 3.71 X 5.35mm - J-Hook - Surface Mount. ...
DESCRIPTION
The Trimpot 3313 series 3mm square cermet sealed Trimpot® Trimming Potentiometer with plastic housing. It is compatible with surface-mount manufacturing processes and can be adjustable by H-90 tool. The 3313S-1-501E has a 100 cycle rotational, seal life and plastic housing for RF applications. Operating temperature ranges from -55°C to +125°C.
Search Keywords: 3313S1501E
Référence:
3313S-1-501E
EAR99
200
Termination Style:
J-Hook
Power Rating:
0.125 (1/8) W
Resistance Value:
500 Ohm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
3.61 x 3.71 x 5.35 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C