3313X-1-104E by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3313X-1-104E
Bourns
Res Cermet Trimmer 100K Ohm 20% 0.125W(1/8W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 1.93mm (3.2 X 3.5 X 2.2mm) J-Hook SMD T/R ...
RoHS Compliant
REEL Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The BOURNS part 3313X-1-104E is a resistor cermet trimmer with a resistance of 100K Ohm, allowing for precise adjustments in electronic circuits. It has a tolerance of 20% and a power rating of 0.125W (1/8W). It features 1 electrical and 1 mechanical turn, providing ease of use and accuracy during adjustments. With dimensions of 3.2 x 3.5 x 2.2mm, it is compact and suitable for surface mount applications. The J-Hook style terminals allow for secure and stable soldering. This component is delivered in tape and reel packaging, making it convenient for automated assembly.
Search Keywords: 3313X1104E
Référence:
3313X-1-104E
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
REEL
Mounting:
Surface Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
J-Hook
Power Rating:
0.125 (1/8) W
Resistance Value:
100 KOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
3.2 x 3.5 x 2.2 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C