3352E-1-103LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3352E-1-103LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 20% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn (8.89 X 10.67 X 5.33mm) Pin Thru-Hole Bag ...
RoHS Compliant
BULK Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The BOURNS part 3352E-1-103LF is a ceramic trimmer resistor with a resistance of 10K ohms, 20% tolerance, and a power rating of 0.5W (1/2W). It features 1 electrical turn and 1 mechanical turn, making it easy to adjust. This trimmer resistor has compact dimensions, measuring at 8.89mm x 10.67mm x 5.33mm, and is designed to be mounted through holes with pins. It comes packaged in a convenient bag for easy storage and transportation.
Search Keywords: 3352E1103LF
Référence:
3352E-1-103LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
BULK
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
8.89 x 10.67 x 5.33 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C