3361P-1-101GLF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3361P-1-101GLF
Bourns
Res Cermet Trimmer 100 Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 2.77mm (6.71 X 8.53 X 5.21mm) Gull Wing SMD T/R ...
RoHS Compliant
REEL Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The BOURNS 3361P-1-101GLF is a precision cermet trimmer designed for resistance adjustment in electronic circuits. It has a resistance of 100 Ohm with a tolerance of 10%. This trimmer is capable of handling power up to 0.5W (1/2W) and features 1 electrical turn and 1 mechanical turn for precise adjustment. Its compact size of 2.77mm (6.71 X 8.53 X 5.21mm) makes it suitable for surface mount applications. The trimmer is supplied in tape and reel packaging with gull wing terminals for easy and convenient installation.
Search Keywords: 3361P1101GLF
Référence:
3361P-1-101GLF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
750
Package Type:
REEL
Mounting:
Surface Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Gull Wing
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
100 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.71 x 8.53 x 5.21 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C