4114R-2-102LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4114R-2-102LF
Bourns
Res Thick Film NET 1K Ohm 2% 2W ±100ppm/°C BUS Molded 14-Pin DIP Pin Thru-Hole ...
DESCRIPTION
4114R-2-102LF is a thick film molded DIP resistor network featuring 13 bussed resistors with a common pin (pin 14) and a resistance value of 1 kO. This 14-pin low profile device offers a resistance tolerance of ±2%, temperature coefficient of ±100 ppm/°C (50 O to 2.2 MO), and operates over a temperature range of -55°C to +125°C. The component features a power rating of 0.125 watt per resistor at 70°C with a total package power rating of 2.00 watts. With RoHS compliant tin-plated terminations, UL94V-0 flammability rating, and compatibility with automatic insertion equipment, this resistor network is well-suited for DRAM applications, SCSI applications, and other digital circuit termination requirements.
Search Keywords: 4114R2102LF
Référence:
4114R-2-102LF
COO:
CR
Circuit Designator:
BUS
Number of Resistors:
13
Power Rating:
2 W
Power Rating per Resistor:
0.125 (1/8) W
Resistance Value:
1 KOhm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C