4116R-1-154LF
4116R-1-154LF
en stock: 300
Commande min: 25
Afficher le produit
4116R-1-154 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4116R-1-154
Bourns
Res Thick Film NET 150K Ohm 2% 2.25W ±100ppm/°C ISOL Molded 16-Pin DIP Pin Thru-Hole ...
Non-Compliant
TUBE Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
4116R-1-154 is a thick film molded DIP resistor network featuring 8 isolated 150 kO resistors in a 16-pin package. It offers a resistance tolerance of ±2% for values from 50 ohms to 5 megohms, with a temperature coefficient of ±100 ppm/°C for the 50 O to 2.2 MO range. The device operates over a temperature range of -55°C to +125°C and provides a power rating of 0.250 watt per resistor at 70°C, with a total package power rating of 2.25 watts. Physical characteristics include a UL94V-0 flammability rating, copper solder-coated lead frame, and novolac epoxy body material. This resistor network is compatible with automatic insertion equipment and is ideal for DRAM applications, SCSI applications, and other circuits requiring multiple isolated resistors in a compact DIP package.
Search Keywords: 4116R1154
Référence:
4116R-1-154
Unité de mesure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
IE
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
TUBE
Case Size:
N/R
Circuit Designator:
ISOL
Number of Resistors:
8
Number of Terminals:
16
Power Rating:
2.25 W
Power Rating per Resistor:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
150 KOhm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C