4306R-101-561LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4306R-101-561LF
Bourns
Res Thick Film NET 560 Ohm 2% 0.75W(3/4W) ±100ppm/°C BUS Molded 6-Pin SIP Pin Thru-Hole ...
RoHS Compliant
TUBE Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The 4306R-101-561LF is a thick-film molded SIP (Single In-line Package) resistor network featuring a bussed electrical configuration with 6 pins and a resistance value of 560 ohms. This low-profile component incorporates 5 thick-film resistors of equal value, each connected between a separate pin and a common bus line, with improved tolerance of ±0.5%. The device operates at a maximum voltage of 100 V, with a temperature coefficient of resistance of ±100 ppm/°C and a power rating of 0.30 watts per resistor at 70°C, derating to zero power from +70°C to +125°C. The resistor network is RoHS compliant with tin-plated terminations, features superior package integrity, and is compatible with automatic insertion equipment. Common applications include DRAM termination, SCSI bus termination, and R/2R ladder networks in digital and analog signal processing circuits.
Search Keywords: 4306R101561LF
Référence:
4306R-101-561LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
35
Package Type:
TUBE
Case Size:
N/R
Circuit Designator:
BUS
Number of Resistors:
5
Number of Terminals:
6
Power Rating:
0.75 (3/4) W
Power Rating per Resistor:
0.2 (1/5) W
Resistance Value:
560 Ohm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C