4816P-1-821LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4816P-1-821LF
Bourns
Res Thick Film NET 820 Ohm 2% 1.28W ±100ppm/°C ISOL 16-Pin SOM Gull Wing SMD Automotive T/R ...
RoHS Compliant
REEL Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The 4816P-1-821LF is a thick film surface mount resistor network from Bourns' 4800P Series, featuring 8 isolated resistors in a 16-pin SOM package with a power rating of 1.28 watts at 70°C. This component operates over a temperature range of -55°C to +125°C with a temperature coefficient of resistance of ±100 ppm/°C for values 50 O and above, and ±250 ppm/°C for values below 50 O. The device is RoHS compliant with lead solderability meeting MIL-STD-202 Method 208 requirements, and features an insulation resistance of 10,000 megohms minimum. The 4816P-1-821LF is ideal for applications requiring multiple precision resistors in compact form factors, such as DRAM applications, SCSI termination networks, and R/2R ladder networks, offering improved tolerance to ±0.5% and compliant leads to reduce solder joint fatigue.
Search Keywords: 4816P1821LF
Référence:
4816P-1-821LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
REEL
Case Size:
N/R
Circuit Designator:
ISOL
Number of Resistors:
8
Number of Terminals:
16
Power Rating:
1.28 W
Power Rating per Resistor:
0.16 W
Resistance Value:
820 Ohm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C