4816P-T02-473LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4816P-T02-473LF
Bourns
Res Thick Film NET 47K Ohm 2% 1.28W ±100ppm/°C BUS 16-Pin SOM Gull Wing SMD Automotive Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The 4816P-T02-473LF is a thick film surface mount resistor network in the 4800P series, featuring a bussed (2-circuit) electrical configuration with 47 kO resistance values. This component is housed in a SOM-16 package and operates over a temperature range of -55°C to +125°C with a maximum operating voltage of 50 V. The device exhibits a temperature coefficient of resistance of ±100 ppm/°C for values above 50 O and includes RoHS-compliant lead termination (LF designation). With a power rating of 0.080 watt per resistor at 70°C and a resistance tolerance of ±2%, this component is ideal for applications requiring precision resistor networks such as DRAM, SCSI termination, and R/2R ladder networks in automatic placement equipment.
Search Keywords: 4816PT02473LF
Référence:
4816P-T02-473LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
TUBE
Circuit Designator:
BUS
Number of Resistors:
15
Power Rating:
1.28 W
Power Rating per Resistor:
0.08 W
Resistance Value:
47 KOhm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C