CRM2512-FX-2R00ELF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
CRM2512-FX-2R00ELF
Bourns
High Power Thick Film Chip Resistor - 2.0W - 2.00 ohms ±1% - ±100ppm/°C - 300V - SMD 2512 - Tape&Reel ...
DESCRIPTION
The BOURNS CRM2512-FX-2R00ELF is a high power thick film chip resistor with a power rating of 2.0W and a resistance value of 2.00 ohms with a tight tolerance of±1%. This surface mount device (SMD 2512) offers a low temperature coefficient of resistance of±100ppm/°C and can withstand voltage up to 300V. It comes in a convenient Tape&Reel packaging, making it suitable for automated assembly processes.
Search Keywords: CRM2512FX2R00ELF
Référence:
CRM2512-FX-2R00ELF
COO:
TW
ECCN:
EAR99
4000
Package Type:
REEL
Resistance Value:
2 Ohm
Power Rating:
2 W
Tolerance:
1 %
Case Size:
2512
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C