CRM2512-FX-R250ELF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
CRM2512-FX-R250ELF
Bourns
High Power Thick Film Chip Resistor - 2.0W - 0.250 ohms ±1% - ±100ppm/°C - 300V - SMD 2512 - Tape&Reel ...
RoHS Compliant
REEL Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
CRM2512-FX-R250ELF is a thick film high power current sense chip resistor designed for precision current sensing and power supply applications. Based on the part number decoding, this resistor features a 0.250 ohm resistance value with ±1% tolerance and ±100 ppm/°C temperature coefficient. The CRM series offers an operating temperature range of -55°C to +155°C with insulation resistance greater than 1000 megohms. This RoHS compliant component is suitable for current sensing, power supplies, stepper motor drives, and snubber resistor applications in flyback power supplies where reliable current measurement is critical.
Search Keywords: CRM2512FXR250ELF
Référence:
CRM2512-FX-R250ELF
COO:
TW
ECCN:
EAR99
4000
Package Type:
REEL
Resistance Value:
250 mOhm
Power Rating:
2 W
Tolerance:
1 %
Case Size:
2512
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C