PVG3G501C01R00 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PVG3G501C01R00
Bourns
Trimmer Potentiometer - 500 Ohms - ±20% Tolerance - 0.25W - ±150ppm/°C - 1 Turn - Top Adjustment - Cermet - Gull Wing Termination - Surface Mount. ...
RoHS Compliant
REEL Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The PVG3G501C01R00 from Bourns is 250 mW surface mount trimmer potentiometer with resistance of 500 Ohm, ±20% tolerance and gull wing termination. 3 mm design meets EIA/EIAJ/IPC/VECI SMD standard trimmer footprint. This potentiometer has top adjustment, cermet resistive material and ±150ppm/°C temperature coefficient. The PVG3A series has metal cover for thermal protection and heat transfer. Operating temperature range is from -55 to 125°C.