PWR163S-25-2R50J by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PWR163S-25-2R50J
Bourns
Res Thick Film 2.5 Ohm 5% 25W ±100ppm/°C Epoxy D-Pak Gull Wing SMD Automotive Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
PWR163S-25-2R50J is a DPAK style surface mount power resistor from the Bourns PWR163 Series, designed for high frequency and pulse power applications. It features a 2.5 O resistance value with ±5% tolerance, a 25 W power rating at 25 °C case temperature, and very low inductance of 0.1 µH maximum. The resistor offers excellent thermal characteristics with a thermal resistance of 5.2 °C/W, operates over a temperature range of -55 °C to 155 °C, and provides electrical isolation between the resistor and backplate. This RoHS compliant and AEC-Q200 qualified component is ideal for power supplies, motor drives, test and measurement equipment, and rectifier circuits where high power handling and low inductance are required.
Search Keywords: PWR163S252R50J
Référence:
PWR163S-25-2R50J
COO:
CR
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
TUBE
Resistance Value:
2.5 Ohm
Power Rating:
25 W
Tolerance:
5 %
Case Size:
N/R
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C