SMBJ440A by bourns
Image is representational - see mfr. specs
SMBJ440A
Bourns
The SMBJ440A is a 600W unidirectional Transient Voltage Suppressor (TVS) diode in an SMB package, featuring a working peak reverse voltage of 440V. ...
DESCRIPTION
The SMBJ440A is a unidirectional Transient Voltage Suppressor (TVS) diode designed for surge and electrostatic discharge (ESD) protection. It provides a working peak reverse voltage of 440V and has a minimum breakdown voltage of 492V. This device is rated for a peak pulse power dissipation of 600W and exhibits a maximum reverse leakage current of just 1.0 µA at its working voltage. Housed in a compact DO-214AA (SMB) surface-mount package, the SMBJ440A is ideal for protecting sensitive electronics in applications requiring compliance with standards like IEC 61000-4-5 for surge immunity.
Search Keywords: SMBJ440A
Référence:
SMBJ440A
COO:
TW
ECCN:
EAR99
3000
Package Type:
REEL
Dimension:
4.57(Max) x 3.94(Max) x 2.2(Max) mm
Maximum Peak Pulse Current:
0.9 A
Family:
SMBJ440A
Maximum Clamping Voltage:
713 V