SMCJ200A by bourns
Image is representational - see mfr. specs
SMCJ200A
Bourns
The SMCJ200A is a unidirectional Transient Voltage Suppressor (TVS) diode in an SMC package, featuring a working peak reverse voltage of 200V. ...
RoHS Compliant
REEL Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The SMCJ200A is a unidirectional Transient Voltage Suppressor diode designed for robust surge and ESD protection. It operates with a working peak reverse voltage of 200V and has a breakdown voltage between 224V and 247V. This device provides a maximum clamping voltage of 324V at a peak pulse current of 4.6A and can dissipate up to 1500W of peak pulse power. With a low reverse leakage current of 1µA, it is well-suited for protecting sensitive electronics in applications compliant with standards like IEC 61000-4-5.
Search Keywords: SMCJ200A
Référence:
SMCJ200A
COO:
TW
ECCN:
EAR99
3000
Package Type:
REEL
Configuration:
Single
Family:
SMCJ200A
Maximum Peak Pulse Current:
4.6 A
Direction Type:
Uni-Directional
Dimension:
7.11(Max) x 6.22(Max) x 2.42(Max) mm
Maximum Clamping Voltage:
324 V