SMCJ26A-Q by bourns
Image is representational - see mfr. specs
SMCJ26A-Q
Bourns
Trans Voltage Suppressor Diode, 1500W, 26V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AB ...
DESCRIPTION
SMCJ26A-Q is a unidirectional transient voltage suppressor (TVS) diode designed for surge and ESD protection applications. It features a working peak reverse voltage of 26V, breakdown voltage range of 28.9V to 31.9V, and maximum clamping voltage of 42.1V at maximum reverse surge current of 35.7A. The device offers 1500W peak pulse power dissipation (at 1ms pulse width), 200A peak forward surge current capability, and operates over a temperature range of -55°C to +150°C. Housed in a surface mount SMC (DO-214AB) package, this AEC-Q101 compliant and RoHS compliant diode is ideal for protection of power buses, I/O interfaces, and overvoltage transient protection in automotive, telecom, computer, industrial, and consumer electronics applications.