SRF0905A-102Y by bourns
Image is representational - see mfr. specs
SRF0905A-102Y
Bourns
Common Mode Chokes Dual 1000uH 1.5kOhm 100kHz 0.8A 0.31Ohm DCR SMD Automotive T/R ...
RoHS Compliant
REEL Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
SRF0905A-102Y is a surface mount line filter from the Bourns SRF0905 series, designed for EMI suppression applications. It features an inductance of 1000 µH ± 50%, a maximum DC resistance of 0.31 O per winding, and a rated current of 0.8 A at 80 Vdc. The filter operates over a frequency range of 1 to 15 MHz with a minimum impedance value of 1500 O. Constructed with a ferrite core, LCP base, enameled copper wire, and tin-plated terminals, this RoHS compliant component is ideal for filtering electromagnetic interference in electronic circuits.