SRR1240-6R8M by bourns
Image is representational - see mfr. specs
SRR1240-6R8M
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 6.8uH 20% 100KHz 14Q-Factor Ferrite 5.2A 23mOhm DCR T/R ...
RoHS Compliant
REEL Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
SRR1240-6R8M is a shielded surface-mount power inductor designed for input/output filtering in DC/DC converters and power supply applications. The device features an inductance of 6.8 µH at 100 kHz with a quality factor (Q) of ±20%, self-resonant frequency of 7.96 MHz, and a maximum DC resistance of 34 mO. It is rated for 23 A RMS current with a saturation current of 5.2 A and a maximum temperature rise of 40°C at rated current. The inductor utilizes a ferrite core with enameled copper wire and Cu/Ni/Sn terminals, housed in a compact package with maximum height of 4.5 mm. It is ideal for portable communication equipment, camcorders, LCD TVs, and other applications requiring efficient power conversion with minimal space constraints.
Search Keywords: SRR12406R8M
Référence:
SRR1240-6R8M
COO:
CN
ECCN:
EAR99
800
Package Type:
REEL
Inductance:
6.8 uH
Type:
Power
Impedance:
N/A
Tolerance:
20 %
Technology:
Wirewound
Maximum DC Current:
5.2 A
Maximum DC Resistance:
0.023 Ohm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C