13C5000PS5L by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
13C5000PS5L
Honeywell
Pressure Sensor 0psi to 5000psi Sealed Gage 4-Pin ...
RoHS Compliant
Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Rugged, isolated stainless steel package
  • Reliable semiconductor technology
  • Calibrated and temperature compensated
  • Voltage or supply current options
  • Aboslute and sealed gage pressures
  • Low-cost cell package
  • Absolute pressure
  • 0 psi to 500 psi, 1000psi, 2000 psi, 3000 psi, and 5000 psi
Potential Applications:
  • Industrial controls
  • Hydraulic controls
  • Tank pressure
  • Pressure transmitters
  • Process control systems
Search Keywords: 13C5000PS5L
fournisseur:
Honeywell
Référence:
13C5000PS5L
COO:
MX
ECCN:
EAR99
25
Media:
Air,Gas,Liquid
Output Voltage:
0 to 150 mV
Mounting:
Stud
Operating Temperature:
-40 to 125 °C
Dimension:
19 dia x 29 mm
Device Pressure Type:
Sealed Gage
Operating Pressure Range:
0 to 5000 psi
Accuracy:
±0.25 %
Typical Operating Supply Voltage:
1.5 mA