19C100PV4K by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
19C100PV4K
Honeywell
Pressure Sensor 0psi to 100psi Vacuum Gage 4-Pin ...
RoHS Compliant
Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The HONEYWELL 19C100PV4K is a high-quality pressure sensor designed for precision pressure measurement applications. This sensor has a range of 0psi to 100psi and functions as a vacuum gage. It features a durable 4-pin connector for easy installation and reliable connectivity. Trust the HONEYWELL 19C100PV4K for accurate and consistent pressure readings in your critical industrial or commercial systems.
Product Highlights:
  • Low cost
  • Rugged, isolated stainless steel package - small size
  • Reliable semiconductor technology
  • Calibrated and temperature compensated
  • Absolute and gage pressures
  • Vacuum compatible, isolated sensors
  • Absolute pressure
  • 0 psi to 300 psi, 0 psi to 500 psi
Potential Applications:
  • Industrial controls
  • Process control systems
  • Industrial automation and flow control
  • Pressure calibrators
Search Keywords: 19C100PV4K
fournisseur:
Honeywell
Référence:
19C100PV4K
COO:
MX
ECCN:
EAR99
25
Media:
Air,Gas,Liquid
Output Voltage:
0 to 100 mV
Mounting:
Stud
Operating Temperature:
-40 to 125 °C
Dimension:
19 dia x 31 mm
Device Pressure Type:
Vacuum Gage
Operating Pressure Range:
0 to 100 psi
Accuracy:
±0.25 %
Typical Operating Supply Voltage:
10 V