40PC150G2A by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
40PC150G2A
Honeywell
Pressure Sensor 0psi to 150psi Gage 6-Pin DIP ...
RoHS Compliant
Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Monolithic design
  • Smallest amplified sensor package
  • 6 Pin DIP package
  • Minimal PCB space
  • Fully signal conditioned
  • Silicon piezoresistive technology
  • Port designed for O-ring interface
  • Operating temperature range from -45 °C to 125 °C [-49 °F to 257 °F]
Search Keywords: 40PC150G2A
fournisseur:
Honeywell
Référence:
40PC150G2A
COO:
CN
ECCN:
EAR99
50
Mounting:
PCB Through Hole
Accuracy:
±0.25 %
Device Pressure Type:
Gage
Operating Pressure Range:
0 to 150 psi
Media:
Air,Gas
Output Voltage:
0.5 to 4.5 V
Response Time:
1 mS
Typical Operating Supply Voltage:
5 V
Operating Temperature:
-40 to 125 °C
Dimension:
13.2 x 11.2 x 19.8 mm