AWM42150VH by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
AWM42150VH
Honeywell
Mass Airflow Sensor - Hydrogen - Non-Amplified - 6 Pin ...
RoHS Compliant
Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • In-line printed circuit board terminals
  • Standard 2.54 mm (0.100 in) mounting centers
  • Accurate sensing of low pressure 0.001 in to 4.0 in H2O (0.003 to 10 mbar)
  • Repeatable response
  • Laser trimmed interchangeability
  • Accurate, cost effective flow sensing
  • Precision silicon micromachining
  • Low power consumption
  • Sensitive to low flows - 0.1 sccm to 20 SLPM
  • Adaptable for use with higher flows
Search Keywords: AWM42150VH
fournisseur:
Honeywell
Référence:
AWM42150VH
COO:
CN
ECCN:
EAR99
5
Sensor Type:
Mass
Accuracy:
N/A
Maximum Operating Supply Voltage:
15 V
Maximum Output Voltage:
0.0085 V
Medium:
Hydrogen Gas
Output Voltage:
1 to 10 mV
Mounting:
PCB Through Hole
Typical Operating Supply Voltage:
10 V
Flow Range:
0 to 30 SCCM
Operating Temperature:
-40 to 125 °C
Dimension:
32 x 31 x 16 mm