SPS-L075-HALS by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
SPS-L075-HALS
Honeywell
Linear Position Sensor 24V Analog Output Automotive 2-Pin ...
RoHS Compliant
Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Non-contact design reduces wear and tear, improving reliability
  • Sensor is resistant to vibration, shock, and extreme temperatures
  • Design allows customers to eliminate unnecessary connections for installation
  • Easy-to-configure sensor array fits virtually any linear movement path
  • Can reduce equipment downtime by providing predictive maintenance input
  • Provides protection against environmental frequencies
  • CE certified
Search Keywords: SPSL075HALS
fournisseur:
Honeywell
Référence:
SPS-L075-HALS
COO:
CN
ECCN:
EAR99
5
Output Type:
Analog(Voltage)
Mechanical Travel:
75 mm
Type:
Linear
Mounting:
Screw
Product Type:
Magnetoresistive
Resolution:
0.05 mm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C
Dimension:
145 x 18 x 28.2 mm