SZR-LY2-X1-DC24V
HoneywellPower Relay 24VDC 10A DPDT(21.5x28x42.4)mm Socket ...
RoHS Compliant
Discontinued
DESCRIPTION
Power Relay 24VDC 10A DPDT(21.5x28x42.4)mm Socket
Product Highlights:
- A wide range of applications from power to sequence control
- Designed small, two-pole type breaks 10 A load
- Silver Cadium Oxide contact
- High dielectric strength (1,800 Vac)
- High reliability and long life
- Ultra-high sensitivity with quick response time
- High vibration and shock resistance
- Contains LED for output indicator
- Contains a diode to absorb counter electromotive voltage
- UL, CE approved
Search Keywords: SZRLY2X1DC24V
SPÉCIFICATION
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
fournisseur:
Honeywell
Référence:
SZR-LY2-X1-DC24V
Unité de mesure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
KR
ECCN:
EAR99
Référence:
20
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT
Mounting:
Socket
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
Yes
Operating Temperature:
N/A
Coil Resistance:
650 Ohm
Life Cycle:
Discontinued
This product is discontinued, but still in stock
EN STOCK: 3
Peut être expédié immédiatement
Buy all 3 in-stock or the regular minimum order quantity of 5