3266P-1-202LF
BournsRes Cermet Trimmer 2K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turn 1.78mm (6.71 X 7.5 X 4.42mm) Pin Thru-Hole Tube ...
DESCRIPTION
The BOURNS part 3266P-1-202LF is a resistor cermet trimmer with a resistance of 2K Ohm and a tolerance of 10%. It is designed to handle a power of 0.25W (or 1/4W) and has a 12-electronic turn design. With a compact size of 1.78mm in height and dimensions of 6.71 x 7.5 x 4.42mm overall, it can easily be mounted using pin through-hole technology. The trimmer comes packaged in a convenient tube for easy storage and transportation.