3296W-1-221LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3296W-1-221LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 220 Ohm 10% 0.5W(1/2W) 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The BOURNS part 3296W-1-221LF is a Res Cermet Trimmer with a resistance of 220 Ohm and a tolerance of 10%. It is suitable for applications requiring a power rating of 0.5W (1/2W). The trimmer features 25 electrical turns and has a size of 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm). It is designed for through-hole mounting and is packaged in a tube for convenient storage and handling.
Search Keywords: 3296W1221LF
Référence:
3296W-1-221LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
TUBE
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
25(Elec) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
220 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
9.53 x 4.83 x 11.55 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C