3352E-1-103LF
BournsRes Cermet Trimmer 10K Ohm 20% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn (8.89 X 10.67 X 5.33mm) Pin Thru-Hole Bag ...
DESCRIPTION
The BOURNS part 3352E-1-103LF is a ceramic trimmer resistor with a resistance of 10K ohms, 20% tolerance, and a power rating of 0.5W (1/2W). It features 1 electrical turn and 1 mechanical turn, making it easy to adjust. This trimmer resistor has compact dimensions, measuring at 8.89mm x 10.67mm x 5.33mm, and is designed to be mounted through holes with pins. It comes packaged in a convenient bag for easy storage and transportation.