3361P-1-101GLF
BournsRes Cermet Trimmer 100 Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 2.77mm (6.71 X 8.53 X 5.21mm) Gull Wing SMD T/R ...
DESCRIPTION
The BOURNS 3361P-1-101GLF is a precision cermet trimmer designed for resistance adjustment in electronic circuits. It has a resistance of 100 Ohm with a tolerance of 10%. This trimmer is capable of handling power up to 0.5W (1/2W) and features 1 electrical turn and 1 mechanical turn for precise adjustment. Its compact size of 2.77mm (6.71 X 8.53 X 5.21mm) makes it suitable for surface mount applications. The trimmer is supplied in tape and reel packaging with gull wing terminals for easy and convenient installation.