3361P-1-253GLF
BournsTrimmer Potentiometer - 25K Ohm - 0.5W(1/2W) - 1(Elec)/1(Mech)Turn - 6.71 X 8.53 X 5.21mm - Gull Wing - Surface Mount. ...
DESCRIPTION
The 3361P-1-253GLF is a 25kR 500mW 1/4-inch square SMD Trimming Potentiometer with 100% tin-plated solderable pin terminals. The Trimpot® potentiometer features infinite resolution, 240° nominal adjustment angle, withstands harsh environments and immersion cleaning processes. Adjustability of ±0.05% voltage ratio and ±0.15% resistance ratio. Stable cermet element offers infinite resolution. Operating temperature ranges from -55°C to +125°C.