4116R-1-332LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4116R-1-332LF
Bourns
Res Thick Film NET 3.3K Ohm 2% 2.25W ±100ppm/°C ISOL Molded 16-Pin DIP Pin Thru-Hole ...
DESCRIPTION
The Bourns 4116R-1-332LF is a precision resistor with a resistance of 3.3K Ohm, boasting a tolerance of 2% and a power rating of 2.25W. This resistor is made using a thick film technology and features a temperature coefficient of ±100ppm/°C. It is housed in a durable and protective isolated molded 16-pin DIP package with through-hole mounting for easy installation. Ideal for use in various electronic applications that require reliable and accurate resistance values.
Search Keywords: 4116R1332LF
Référence:
4116R-1-332LF
COO:
CR
Circuit Designator:
ISOL
Number of Resistors:
8
Power Rating:
2.25 W
Power Rating per Resistor:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
3.3 KOhm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C