4116R-1-474LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4116R-1-474LF
Bourns
Res Thick Film NET 470K Ohm 2% 2.25W A±100ppm/A°C ISOL Molded 16-Pin DIP Pin Thru-Hole ...
RoHS Compliant
TUBE Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The 4116R-1-474LF is a thick-film molded DIP resistor network from Bourns' 4100R Series, featuring 8 isolated resistors with a resistance value of 470 kO and RoHS-compliant tin-plated (LF) termination. This component operates over a temperature range of -55°C to +125°C with a maximum operating voltage of 100 V, and exhibits a temperature coefficient of resistance of ±250 ppm/°C for values above 2.2 MO. The device delivers a power rating of 0.250 watt per resistor at 70°C and maintains superior package integrity with a flammability rating of UL94V-0. The resistor network is compatible with automatic insertion equipment and is ideal for applications including DRAM circuits, R/2R ladder networks, and SCSI termination, where multiple isolated resistor elements are required in a compact molded DIP package.
Search Keywords: 4116R1474LF
Référence:
4116R-1-474LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
TUBE
Case Size:
N/R
Circuit Designator:
ISOL
Number of Resistors:
8
Number of Terminals:
16
Power Rating:
2.25 W
Power Rating per Resistor:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
470 KOhm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C