4116R-1-821LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4116R-1-821LF
Bourns
Res Thick Film NET 820 Ohm 2% 2.25W ±100ppm/°C ISOL Molded 16-Pin DIP Pin Thru-Hole ...
DESCRIPTION
The 4116R-1-821LF is a thick film molded DIP resistor network from Bourns' 4100R Series, featuring 8 isolated resistors in a 16-pin package with a resistance value of 820 ohms. This component operates over a temperature range of -55°C to +125°C with a temperature coefficient of resistance of ±250 ppm/°C, and supports a maximum operating voltage of 100 V. The resistor network delivers 2.25 watts power rating at 70°C and includes superior package integrity with compatibility for automatic insertion equipment. The tin-plated (LF) termination provides RoHS compliance, making it suitable for applications requiring environmental standards adherence such as DRAM circuits, SCSI termination networks, and precision R/2R ladder networks.
Search Keywords: 4116R1821LF
Référence:
4116R-1-821LF
COO:
CR
Circuit Designator:
ISOL
Number of Resistors:
8
Power Rating:
2.25 W
Power Rating per Resistor:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
820 Ohm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C