4816P-1-472LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4816P-1-472LF
Bourns
The 4816P-1-472LF is a 16-pin, surface-mount, thick-film resistor network containing eight isolated 4.7 kOhm resistors. ...
RoHS Compliant
REEL Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The 4816P-1-472LF is a thick-film surface mount resistor network with eight isolated resistors in a 16-pin package. Each resistor has a value of 4.7 kOhms with a standard tolerance of ±2%. The device features a maximum operating voltage of 50V, a total package power rating of 1.28 watts at 70°C, and a temperature coefficient of ±100 ppm/°C. As an AEC-Q200 qualified and RoHS compliant component, it is suitable for automated assembly in applications requiring multiple resistors in a compact footprint.
Search Keywords: 4816P1472LF
Référence:
4816P-1-472LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
REEL
Circuit Designator:
ISOL
Number of Resistors:
8
Power Rating:
1.28 W
Power Rating per Resistor:
0.16 W
Resistance Value:
4.7 KOhm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C