4816P-T02-472LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4816P-T02-472LF
Bourns
Res Thick Film NET 4.7K Ohm 2% 1.28W ±100ppm/°C BUS 16-Pin SOM Gull Wing SMD Automotive Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The 4816P-T02-472LF is a thick film surface mount resistor network in the 4800P series with a bussed (2-circuit) electrical configuration. It features dual resistors of 4700 ohms each with ±2% tolerance, rated for 0.080 watt per resistor at 70°C ambient temperature. The device operates over a temperature range of -55°C to +125°C with a temperature coefficient of resistance of ±100 ppm/°C for values above 50 ohms. It is RoHS compliant with lead-free termination (LF designation) and packaged in tape and reel format compatible with automatic placement equipment. This resistor network is commonly used in DRAM applications, R/2R ladder networks, and SCSI termination circuits where matched dual resistor pairs are required.
Search Keywords: 4816PT02472LF
Référence:
4816P-T02-472LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
TUBE
Circuit Designator:
BUS
Number of Resistors:
15
Power Rating:
1.28 W
Power Rating per Resistor:
0.08 W
Resistance Value:
4.7 KOhm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C