CMF-SDP25A-2 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
CMF-SDP25A-2
Bourns
PTC Resettable Fuse 0.13A(hold) 0.26A(trip) 220VAC 2.8A 0.3s SMD Solder Pad 8.75 X 7.2 X 10.2mm T/R ...
RoHS Compliant
REEL Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The BOURNS CMF-SDP25A-2 is a compact and reliable PTC resettable fuse designed for applications requiring protection against overcurrent and overvoltage conditions. With a hold current of 0.13A and a trip current of 0.26A, this fuse offers reliable operation and protection for circuits operating at 220VAC. Its SMD solder pad configuration and compact dimensions of 8.75 x 7.2 x 10.2mm allow for easy installation and integration into PCB designs. With a fast tripping time of 0.3s, this fuse provides quick and effective protection for sensitive components. Trust BOURNS for high-quality and dependable PTC resettable fuses. This product is supplied in tape and reel packaging for convenient handling during assembly.
Search Keywords: CMFSDP25A2
Référence:
CMF-SDP25A-2
COO:
CN
ECCN:
EAR99
4000
Package Type:
REEL
Hold Current:
0.13 A
Trip Current:
0.26 A
Maximum Current Rating:
2.8 A
Maximum Voltage Rating:
220 VAC
Maximum Trip Time:
0.3@2.5A s
Minimum Initial Resistance:
N/A
Maximum Initial Resistance:
N/A
Package/Case:
Mounting:
Surface Mount
Packaging:
Tape and Reel
EN STOCK: 370
Peut être expédié immédiatement
Buy all 370 in-stock or the regular minimum order quantity of 500