CR2010-JW-201ELF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
CR2010-JW-201ELF
Bourns
The CR2010-JW-201ELF is a 200 Ω thick film chip resistor with a ±5% tolerance and a 1/2 W power rating in a 2010 surface-mount package. ...
RoHS Compliant
REEL Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The CR2010-JW-201ELF is a thick film chip resistor with a resistance value of 200 Ω. It is manufactured in a 2010 package size and features a resistance tolerance of ±5%. This component has a power rating of 1/2 W at 70°C, a temperature coefficient of ±200 ppm/°C, and a maximum working voltage of 200 V. With a wide operating temperature range of -55°C to +155°C and a three-layer termination process for excellent solderability, it is a reliable choice for general-purpose electronic circuits.
Search Keywords: CR2010JW201ELF
Référence:
CR2010-JW-201ELF
COO:
TW
ECCN:
EAR99
4000
Package Type:
REEL
Resistance Value:
200 Ohm
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Tolerance:
5 %
Case Size:
2010
Temperature Coefficient:
±200 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 125 °C