CRL2512-FW-R910ELF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
CRL2512-FW-R910ELF
Bourns
Res Thick Film 2512 0.91 Ohm 1% 1W ±200ppm/°C Pad SMD T/R ...
RoHS Compliant
REEL Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
CRL2512-FW-R910ELF is a low-value chip resistor from Bourns' CRL Series designed for precision current-sensing and low-resistance applications. This 2512-sized component features a resistance value of 0.91 O with ±1% tolerance and a power rating of 1.00 watt at 70°C, supporting a temperature coefficient of ±200 PPM/°C across its operating range of -55°C to +125°C. The resistor is constructed with tin-plated termination (RoHS compliant) and is supplied in embossed plastic tape and reel packaging (4,000 pieces per reel). With chip dimensions of 6.30 mm length × 3.10 mm width × 0.60 mm height, this component is well-suited for power management circuits, battery charging systems, and precision measurement applications where accurate low-resistance values and high power dissipation capability are required.
Search Keywords: CRL2512FWR910ELF
Référence:
CRL2512-FW-R910ELF
COO:
TW
ECCN:
EAR99
4000
Package Type:
REEL
Resistance Value:
910 mOhm
Power Rating:
1 W
Tolerance:
1 %
Case Size:
2512
Temperature Coefficient:
±200 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 125 °C