CRM2512-FX-5R10ELF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
CRM2512-FX-5R10ELF
Bourns
High Power Thick Film Chip Resistor - 2.0W - 5.10 ohms ±1% - ±100ppm/°C - 300V - SMD 2512 - Tape&Reel ...
DESCRIPTION
The BOURNS CRM2512-FX-5R10ELF is a high power thick film chip resistor with a power rating of 2.0W and a resistance of 5.10 ohms with a tolerance of ±1%. It has a temperature coefficient of ±100ppm/°C, a maximum voltage of 300V, and comes in a Surface Mount Device (SMD) 2512 package. This resistor is supplied in a Tape&Reel packaging, making it easy to handle and integrate into automated assembly processes.