CRM2512-FX-R250ELF
BournsHigh Power Thick Film Chip Resistor - 2.0W - 0.250 ohms ±1% - ±100ppm/°C - 300V - SMD 2512 - Tape&Reel ...
DESCRIPTION
CRM2512-FX-R250ELF is a thick film high power current sense chip resistor designed for precision current sensing and power supply applications. Based on the part number decoding, this resistor features a 0.250 ohm resistance value with ±1% tolerance and ±100 ppm/°C temperature coefficient. The CRM series offers an operating temperature range of -55°C to +155°C with insulation resistance greater than 1000 megohms. This RoHS compliant component is suitable for current sensing, power supplies, stepper motor drives, and snubber resistor applications in flyback power supplies where reliable current measurement is critical.