MF-PSML075/12-2
BournsPTC Resettable Fuse 50A 0.2s 12V 0.04 Ohm 2-Pin 0805 T/R ...
DESCRIPTION
The BOURNS part MF-PSML075/12-2 is a PTC resettable fuse designed to protect circuits from overcurrent conditions. With a quick reaction time of 0.2 seconds and a maximum current rating of 50A at 12V, this fuse offers reliable protection against short circuits. Featuring a low resistance of 0.04 Ohm and a compact 2-pin 0805 package for easy installation, this device is an ideal choice for various electronic applications. Available in tape and reel packaging for automated assembly processes.