MF-USML450-2 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
MF-USML450-2
Bourns
PTC Resettable Fuse 4.5A(hold) 9A(trip) 6V 50A 0.8W 2s 0.001Ohm SMD Solder Pad 1210 3.43 X 2.8 X 1.2mm T/R ...
RoHS Compliant
REEL Emballage
ACCESSOIRES
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
MF-USML450-2 is a low-ohmic PTC resettable fuse from Bourns designed for automated surface mount assembly in space-constrained mobile applications. The device features a 1210 small footprint with ultra-low resistance of 0.0010 Ohms at 23°C, a maximum voltage rating of 6 V, and a maximum current rating of 50 A. It provides a hold current (Ihold) of 4.50 A and a trip current (Itrip) of 9.00 A, with a maximum time to trip of 22.50 seconds at 23°C and typical tripped power dissipation of 0.8 W. The device is RoHS compliant, halogen-free, and features ENIG-plated terminals for reliable soldering. It is ideal for circuit protection in consumer electronics, telecommunications, and portable devices where fast response and low resistance are critical.
Search Keywords: MFUSML4502
Référence:
MF-USML450-2
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
REEL
Hold Current:
4.5 A
Trip Current:
9 A
Maximum Current Rating:
50 A
Maximum Voltage Rating:
611032V
Maximum Trip Time:
2@22.5A s
Minimum Initial Resistance:
0.001 Ohm