MOV-07D241KTR by bourns
Image is representational - see mfr. specs
MOV-07D241KTR
Bourns
Var MOV 150VAC/200VDC 1200A 240V Thru-Hole Radial T/R
RoHS Compliant
REEL Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
Search Keywords: MOV07D241KTR
Référence:
MOV-07D241KTR
COO:
CN
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
REEL
Varistor Voltage:
240 V
Clamping Voltage:
395 V
Clamping Current:
10 A
Mounting:
Through Hole
Dimension:
3.6 x 11 x 9 mm
Maximum AC Voltage Rating:
150 V
Maximum DC Voltage Rating:
200 V
Maximum Surge Current:
1200 A
Lead Style:
Radial
Lead Pitch:
5 mm
Energy:
15 J
Size Code:
N/R
Technology:
Metal Oxide
Tolerance Voltage:
10 %