PVG3A102C01R00 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PVG3A102C01R00
Bourns
Res Cermet Trimmer 1K Ohm 20% 0.25W(1/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 2.2mm (3.6 X 3.6 X 2mm) J-Hook SMD T/R ...
RoHS Compliant
REEL Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The BOURNS PVG3A102C01R00 is a precision cermet trimmer designed for applications requiring accurate resistance adjustment. This trimmer features a 1K Ohm resistance with a tolerance of 20%, making it ideal for fine-tuning circuits. The trimmer has a power rating of 0.25W (1/4W) and can be adjusted with 1 electrical turn and 1 mechanical turn. It has a compact size of 3.6 x 3.6 x 2mm and is equipped with a J-Hook for surface mount installation. The PVG3A102C01R00 comes in a tape and reel packaging for easy handling and storage.
Search Keywords: PVG3A102C01R00
Référence:
PVG3A102C01R00
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
REEL
Mounting:
Surface Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Tur ns
Termination Style:
J-Hook
Power Rating:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
1 KOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
±150 ppm/°C
Dimension:
3.6 x 3.6 x 2 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C