PVG3G102C01R00
BournsTrimmer Potentiometer - 1K Ohm - 0.25W(1/4W) - 1(Elec)/1(Mech)Turns - 3.6 X 4.5 X 2mm - Gull Wing - Surface Mount. ...
DESCRIPTION
The PVG3G102C01R00 is 250 mW trimmer potentiometer with resistance of 1K Ohm. 3 mm design meets EIA/EIAJ/IPC/VECI SMD standard trimmer footprint. The PVG3A series has metal cover for thermal protection and heat transfer. Operating temperature range is from -55 to 125°C.