PWR163S-25-5R00F by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PWR163S-25-5R00F
Bourns
Res Thick Film 5 Ohm 1% 25W ±100ppm/°C D-Pak Gull Wing SMD Automotive Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The BOURNS PWR163S-25-5R00F is a precision resistor designed for use in automotive applications. This surface mount device features a resistance of 5 ohms with a tolerance of 1% and a power rating of 25 watts. The resistor is constructed using thick film technology and has a temperature coefficient of ±100ppm/°C. It comes in a D-Pak Gull Wing package and is supplied in a tube for easy handling and storage. This high-quality resistor is ideal for a variety of automotive power applications where accuracy and reliability are essential.
Search Keywords: PWR163S255R00F
Référence:
PWR163S-25-5R00F
COO:
CR
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
TUBE
Resistance Value:
5 Ohm
Power Rating:
25 W
Tolerance:
1 %
Case Size:
N/R
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C