SF-2410FP100W-2 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
SF-2410FP100W-2
Bourns
The SF-2410FP100W-2 is a fast-acting, precision surface-mount fuse with a 1.00A current rating, designed for overcurrent protection. ...
RoHS Compliant
REEL Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The SF-2410FP100W-2 is a fast-acting, precision wire core surface mount fuse designed for single-blow overcurrent protection. It features a rated current of 1.00A, a typical resistance of 0.0925 Ω, and a typical I²t value of 0.596 A²s. This fuse is rated for 250 VAC / 125 VDC and has an interrupting rating of 100A at 250 VAC and 50A at 125 VDC. Housed in a 6125 (EIA 2410) footprint package, it is RoHS compliant and designed for automated assembly. Its reliable performance makes it ideal for applications like PC servers, DC/DC converters, and telecom systems.