SM8S33CA-Q by bourns
Image is representational - see mfr. specs
SM8S33CA-Q
Bourns
BOURNS - SM8S33CA-Q - TVS Diode, SM8S-Q Series, Bidirectional, 33 V, 53.3 V, DO-218, 2 Pins ...
RoHS Compliant
REEL Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The BOURNS SM8S33CA-Q is a TVS diode designed for bidirectional protection in electronic circuits. Part of the SM8S-Q series, this diode has a working voltage of 33V and a peak pulse voltage of 53.3V. Housed in a durable DO-218 package with 2 pins, this TVS diode provides reliable overvoltage protection for a variety of applications.